پی اچ‌ پی (PHP) یکی از پر طرفدارترین زبان‌های پردازه نویسی متن باز (Open Source)است که بیشتر برای طراحی برنامه‌های سمت سرور در وب سایت های پویا (Dynamic) مورد استفاده قرار می‌گیرد. PHP مخفف Hypertext Preprocessor (پیش‌پردازنده فرامتن) می‌‌باشد. PHP در سال ۱۹۹۴ ایجاد شد. رسموس لردورف (Rasmus Lerdorf) ایجاد کننده اولیه آن بوده است ولی در طی زمان این زبان برنامه‌سازی، توسط سایر کارشناسان و برنامه‌نویسان تکمیل گردیده و به شکل کنونی آن درآمده‌است.

PHP از زبان‌های اسکریپت‌نویسی تحت وب است. ساختار این زبان بسیار شبیه زبان سی (C) و زبان برنامه‌نویسی پرل (Perl) می‌‌باشد. شکل پذیری فوق العاده آن و نیز همگونی با اغلب بانک‌های اطلاعاتی از قبیل MySql قدرت آن را افزایش داده است.

مشهورترین سیستم های مدیریت ایجاد شده با PHP عبارت‌اند از:
phpBB , SMF, Mambo , Joomla , PHPNuke , mybb و مدیاویکی (MediaWiki)

سادگی استفاده از PHP و شباهت آن به زبان C و Perl (و از نسخه ۵ آن به جاوا) باعث شده که اغلب برنامه نویسان با تجربه در کوتاه‌ترین زمان ممکن برنامه‌های کاملی را ایجاد کنند.

PHP تنها یک زبان اسکریپت‌نویسی نیست و با استفاده از PHP-GTK می‌توان برای طراحی برنامه‌های با ظاهر گرافیکی (GUI) و همچنین طراحی برنامه‌های خط فرمان شبیه پرل (Perl) یا پایتون (Python) از آن استفاده کرد.امکان استفاده از انواع مختلفی از پایگاه‌های داده را از جمله MySQL، Oracel، IBM DB۲ ،Microsoft SQL Server ،PostgreSQL و SQLite با دستورهایی ساده فراهم می‌‌سازد.روی بیشتر سیستم عامل‌های معروف از جمله لینوکس، یونیکس، ویندوز و Mac OSX و با اغلب کارگزارهای وب (Web Server) معروف، قابل اجراست.گروه فرا سی ام اس آمادگی طراحی سایت با PHP را دارد.