نرم افزار دات نت نیوک در اصل از پروژه های دیگر تکامل یافته ، به نام کارگاه IBuySpy.
این سیستم یک نوع پورتال بود که اغاز به کار کرد و بعد به عنوان یک برنامه نمونه برای دات نت نیوک ایجاد شد.نسخه های اولیه دات نت نیوک توسط شرکت واکر آزاد شدند.در حالی که پس از این داستان دات نت نیوک توسعه یافت و یک سیستم متن باز نام گرفت و گسترش یافت.

نام دات نت نیوک توسط واکر با ترکیب واژه . NET با کلمه " اتمی "، که با چارچوب های از قبل موجود مانند PHP- سایت و PostNuke محبوب شده بود ، ساخته شد. در سال 2008 یک نسخه حرفه ای از دات نت نیوک برای کسب و کار و سرمایه گذاری مشتریان منتشر شد.

در سال 2009 این سیستم متن باز به پیشرفت خوبی رسید و شناخته شد.دات نت نیوک یک سیستم مدیریت محتوای وب مبتنی بر مایکروسافت دات نت است.این سیستم مدیریت محتوا متن باز است و نیاز به دانش فنی برای طراحی سایت ندارد. این سیستسم با VB.NET نوشته شده است هر چند با #C به نسخه 6.0 توسعه یافته است.همچنین از هر دو مجوز MIT به نام های مجوز اختصاصی تجاری به عنوان حرفه ای بودن و سازمانی استفاده می کند.

دات نت نیوک نسخه حرفه ای در فوریه 2009 با نسخه 4.9 و درسال 2012 با جدیدترین نسخه یعنی نسخه 7.0 منتشر شد.در ماه ژوئیه سال 2013، دات نت نیوک نسخه حرفه ای دوباره به نام محتوا Evoq شد.دات نت نیوک بر اساس 3مدل لایه معماری ساخته شده است.

ماژول ها
مجموعه ای از ماژول ها برای سیستم مدیریت محتوا دات نت نیوک در هسته آن آماده شده است. این ماژول ارائه قابلیت های مورد نیاز برای ایجاد یک سیستم تجارت الکترونیک، اینترانت ، وب سایت های عمومی و یا یک برنامه وب سفارشی را دارا می باشند و در هر قسمت از سایت می توان از آنها استفده نمود.

برای اطلاعات بیشتر به سایت dnnsoftware.com مراجعه کنید.گروه فرا سی ام اس آماده طراحی سایت با NET Nuke. می باشد.